فوم بتن

فوم بتن چیست
فوم بتن چیست
اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰
نمایش همه
فوم بتن

فوم بتن

فوم بتن یا بتن سبک که ترکیبی از سیمان و آب و مواد شیمیایی می باشد، به دلیل وزن سبک و همچنین عایق بودن در برابر حرارت و صدا یکی از گزینه های کاربردی در ساختمان سازی می باشد.

از جمله موارد کاربرد این مواد بتنی می توان به گزینه هایی که در ادامه بیان شده است اشاره نمود.

 

 

فوم بتن سقفی

فوم بتن سقفی

بیشتر بخوانیم ?  ساخت دستگاه فوم بتن

 

فوم بتن سقفی

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد بتن های سبک و دارای فوم، شیب بندی بام و سقف می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر میزان بار وارد شده بر بنا دارد.

به منظور شیب بندی بام بر اساس استانداردها لازم است هر یک متر از قسمت کف شور، یک سانتی متر در نظر گرفته شود و برای فراهم ساختن این شیب از سیمان و سایر مصالح به همراه مواد شیمیایی کف ساز استفاده میشود.

از مهمترین مواردی که لازم است در فوم بتنهای سقفی مد نظر قرار گیرد عبارتند از:

• عدم استفاده از سیمان به اندازه کافی می تواند تاثیر منفی بر کارایی این نوع بتن ها داشته باشد. به همین دلیل در اغلب مواقع لازم است برای هر یک متر مربع حداقل ۸ پاکت سیمان استفاده شود.

• پس از بتن ریزی لازم است زمان کافی برای خشک شدن مصالح و بتن های سبک داده شود، در غیر این صورت بر روی سطح ترک ایجاد میشود.

مزایای فوم بتن سقفی

کاهش مقدار سیمان و خاک و سیمان در تهیه این نوع بتن باعث میشود تا چند ویژگی مهم در آنها بوجود آید که عبارتند از:

• شیب بندی بام و سقف سازی با فوم بتن باعث کاهش وزن سقف میشود که تاثیر مستقیم بر مقاومت ساختمان دارد.

• فوم استفاده شده در این نوع بتن باعث میشود تا این مصالح عایق حرارتی و صوتی باشند و از هدر رفت انرژی تا حد زیادی جلوگیری خواهند نمود.

فوم بتن برای کف سازی

از دیگر موارد کاربرد این نوع بتن می توان به کف سازی ساختمان ها اشاره نمود. این مواد در واقع جایگزین پوکه های معدنی می باشند که در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارند.

کف سازی با فوم بتن در چند مرحله انجام میشود که عبارتند از:

• زیر ساخت و سطح مورد نظر ابتد باید کاملا آماده و تراز بندی انجام شود. ترازبندی و ارتفاعی که بتن سبک باید به گونه ای تعیین گردد که فضای کافی برای ملات مورد نیاز برای کاشی و سرامیک و کفپوش وجود داشته باشد.

• سیمان، آب و مواد کف ساز به اندازه استاندارد و با در نظر گرفتن میزان تراکم نهایی بتن پس از خشک شدن باید با هم ترکیب و با کمک دستگاه های مختلف از قبیل خلاطه مخلوط شوند.

• مواد آماده شده با شلنگ های مخصوص که مقاومت بالایی دارند تمام سطح را پوشانده و در نهایت روی کار کاملا باید صاف و هم تراز شود.

• پس از اتمام مراحل قبل، با توجه به نوع بتن و مقدار سیمان و آب موجود در آن لازم است مدت زمان کافی برای خشک شدن آنها اختصاص داده شود. در این بازه زمانی نباید روی سطح حرکت کنید در غیر این صورت ترک های ایجاد شده باعث میشود تا آب به کف ساختمان نفوذ کند.

 

انواع فوم بتن چیست

انواع فوم بتن چیست

بیشتر بخوانیم ?  افزودنی بتن

فوم بتن برای کف سازی بهتری است با پوکه؟

یکی از سوالات بسیار رایجی که برای اغلب افراد در زمینه ساختمان سازی ممکن است وجود داشته باشد این است که بتن سبک بهتر است یا پوکه معدنی؟

هر یک از این دو نوع مصالح ساختمانی دارای ویژگی های مثبت و منفی می باشند و متناسب با شرایط محیط در نهایت می توان انتخاب مناسبی داشت.

به عنوان مثال، از مزایای استفاده از فوم بتن برای کف سازی می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

• با توجه به اینکه زیر ساخت برای بتن ریزی زودتر از پوکه ریزی انجام میشود، به همین دلیل سرعت انجام کار با فوم بتن بیشتر می باشد.

• وزن بتن های مورد استفاده برای کف ساختمان سبک تر از پوکه های معدنی بوده و بار تحمیلی کمتری به ساختمان خواهند داشت.

• حمل و نقل پوکه های معدنی و دپوی آنها در محل زمان بر و هزینه بر می باشد.

البته اشاره به این نکته نیز ضروری است که برای دست یافتن به این مزایا در مرحله اول باید فوم بتن با کیفیت و با رعایت استانداردها در کف استفاده شود.

عدم توجه به مقدار مناسب آب و سیمان و سایر مصالح مشکلاتی از قبیل ترک خوردگی را ممکن است در کف و سقف ساختمان بوجود آورد که در نهایت به نفوذ آب و ایجاد نم و رطوبت در بنا میشود.

زمان خشک شدن فوم‌‌بتن

یکی از موارد بسیار مهم در استفاده از فوم بتن برای سقف یا کف ساختمان، مدت زمان خشک شدن آن می باشد که عدم توجه به این موضوع در نهایت می تواند منجر به تو رفتگی و ترک در سطح شود.

در حالت کلی نمی توان زمان مشخص و ثابتی را برای خشک شدن تمام سطوح کف سازی شده با بتن سبک ارائه داد.

مدت زمان خشک شدن فوم بتنها بر اساس میزان سیمان و آب موجود در آن، ارتفاع سطح بتن ریزی شه و همچنین دمای محیط تغییر می کند.

به طوریکه در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد سرعت خشک شدن آن بسیار کند بوده و با افزایش دما زودتر سطح مقاومت بالایی پیدا می کند.

در شرایط دمایی ایده آل یعنی بین ۷ تا ۲۵ درجه سانتی گراد در بسیاری از مواقع سطوح با ۱۰ سانتی متر ارتفاع پس از یک روز خشک میشوند و ممکن است تا ۷۲ ساعت نیز طول بکشد.

توجه داشته باشید که این سطوح از لایه های بالایی خشک میشوند و به همین دلیل به محض محکم شدن لایه های بالایی نباید روی کف یا سقف بتن ریزی شده قدم گذاشت، چون لایه های زیرین زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارند.

مقدار سیمان در فوم‌بتن

از دیگر موارد بسیار مهم که تعیین کننده کیفیت فوم بتن می باشد، میزان سیمان مورد استفاده در آنها است.

مقدار سیمان با توجه به محل استفاده از بتن تعیین میشود، اما به صورت استاندارد وزن بتن سبک برای ضخامت ۱۰ سانتی متر در هر متر مربع حدود ۶۰۰ کیلوگرم باید باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مقدار سیمان در فوم بتن برای محیط مورد نظر می توانید با کارشناسان هما فوم بتن تماس بگیرید.

 

 

سؤالات متداول

۱فوم بتن سقفی چیست ؟

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد بتن های سبک و دارای فوم، شیب بندی بام و سقف می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر میزان بار وارد شده بر بنا دارد…

۲مزایای فوم بتن سقفی چیست؟
کاهش مقدار سیمان و خاک و سیمان در تهیه این نوع بتن باعث می شود تا چند ویژگی مهم در آنها بوجود آید که در متن مقاله به آن ها اشاره شده است…
۳مقدار سیمان در فوم بتن به چه صورت است؟
مقدار سیمان با توجه به محل استفاده از بتن تعیین میشود، اما به صورت استاندارد وزن بتن سبک برای ضخامت ۱۰ سانتی متر در هر متر مربع حدود ۶۰۰ کیلوگرم باید باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن مشاوره و فروش

09124806310
09124210058

 
با ما در تماس باشید
https://www.homafoambeton.com/
close-link
Click Me